HİZMETLERİMİZ

Ortodonti Nedir ?

Ortodonti Nedir ?

Ortodontik Tedavi’de Beslenme

       Eğer birazcık kilo vermek istiyorsanız, braketli (dişe yapıştırılan boncuk) geçirdiğiniz ilk hafta sizin için aslında bir şanstır! İlk günler yumuşak gıdalarla geçirilmelidir. Sert etten, ekmeğin sert kısımlarından, çiğ sebzelerden uzak durulmalıdır. Sert olan, çekirdekli olan, yapışkan olan ve braketleri koparabilecek her türlü gıdadan uzak durulmalı veya dikkatli yenmelidir. Örneğin çekirdekli gıdanın çekirdeği çıkarılarak yenmelidir. Bazı sert gıdaların ise ısırılarak yenmesi yerine ince ince dilimlenerek yenmesi uygun olur. Bir süre sonra braketleriniz çıkacak ve salatalığı yeniden ısırabileceksiniz. Ancak, braketli olduğunuz sürece braketlerinizi ve apareylerinizi korumanız gerekir. Bu tedavinin başarısını ve uygun zamanda tamamlanmasını da etkiler.

Sakınılacak Yiyeceklere Örnekler


         —  Pek de yumuşak olmayan yiyecekler: Ekmeğin veya pizzanın sert yerleri gibi.
         —  Sert ve gevrek yiyecekler: Patlamış mısır, cips, dondurma ve dondurma külahları gibi.
         —  Yapışkan yiyecekler: Karamel ve karamelli şeker veya çikolatalar, sakız gibi.
         —  Sert Yiyecekler: Fındık, fıstık, leblebi gibi kuru yemişler, sert şekerler gibi.
         —  Isırmak zorunda olduğunuz yiyecekler: Mısır koçanı, elma, havuç, salatalık gibi.
         —  Sert şeyleri çiğnemek: Kalem, tırnak gibi.

 

       Böyle durumlar braketlere zarar verebilir. Braketlerinizin zarar görmesi tedavinin daha uzun sürmesine yol açacaktır.

Genel Rahatsızlık Hissi

       Braketleriniz takıldığında, ağzınızda genel bir rahatsızlık hissedebilirsiniz veya dişleriniz 3–5 gün için ısırma kuvvetlerine daha hassas olabilir. Bu durum, ılık tuzlu su gargarası ile hafifletilebilir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak suda çözün ve ağzınızla iyi bir şekilde gargara yapın. Eğer hassasiyet daha fazlaysa baş ağrısı ve benzeri ağrılarda aldığınız ağrı kesicilerden içebilirsiniz. Dudaklar, yanaklar ve dil de 1–2 hafta irrite olabilirler. Bu süre içinde bu dokular, tellerin ve braketlerin yüzeyine karşı daha dirençli hale gelip yeni ortama alışırlar. Bu irritasyonu azaltmak için braketlerin üzerine koruyucu mum koyabilirsiniz.

Dişlerin Hafif Sallanması

       Bu durum tedavi süresince beklenen bir şeydir. Endişelenmeyin! Bu durum normaldir. Dişler önce serbest hale gelmelidir ki hareket edebilsinler. Yeni ve düzeltilmiş pozisyonlarına getirildiklerinden bir süre sonra, dişler yine eskisi gibi sıkı bir şekilde kemiğe tutunacaklardır.

Bandın, Braketin veya Telin Yerinden Çıkması

       Telaşa kapılmayın, bu bazen olabilir. Eğer bir tel çıkıntısı yanağınızı veya dudağınızı acıtıyorsa, künt bir aletle (kaşığın arkası, silgi, kalemin arkası) dikkatlice ve yavaşça tel parçasını ark telinin arkasına itin. Eğer rahatsızlık devam ederse, telin üzerine koruyucu mum veya ıslak pamuk parçası yerleştin. Kontrol ve durumun düzeltilmesi için hemen ortodontistinizi arayıp randevu alın. Eğer her hangi bir parça (bant veya braket veya tel parçası) kopar ve yerinden çıkarsa onu saklayın ve gelirken yanınızda getirin.

Apareylere Gereken Özenin Gösterilmesi

       Tedavi planının başarıyla tamamlanabilmesi için, hastanın ortodontistiyle beraber çalışması gerekir. Hastalar doktorun söylediği şekilde gerekli apareylerini kullanmalı, elastiklerini veya gerekliyse ağız dışı apareylerinin takmalıdır. Ancak bu sayede çeneler ve dişler doğru konumlarına erişebilirler. Zarar görmüş apareyler, tedavi zamanını da uzatacaktır.

Fırçalama

       Braketler yapıştırıldığı zaman, düzenli diş fırçalamaya ve diş ipi kullanımına eskisinden çok daha fazla özen göstermelisiniz. Ancak bu sayede ortodontik tedaviden sonra sağlıklı diş ve diş etleriniz olabilir. Dişlerini temiz tutmayan hastaların, profesyonel diş temizliği için diş hekimlerini daha sık ziyaret etmeleri gerekecektir.

kayseri web tasarım nakliyat platformu